DARMOWA DOSTAWA PRZY ZAMÓWIENIU OD 400 ZŁ 

Jakie hantle do ćwiczeń wybrać na start?

2024-10-18 13:38:00

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hantli do ćwiczeń?

  • Określ swój cel treningowy. Zastanów się, czy zależy Ci na budowaniu masy mięśniowej, czy chcesz raczej wysmuklić i ujędrnić ciało.
  • Uwzględnij rodzaj treningu, który będzie miał wpływ na idealny ciężar ciężarków. W treningu siłowym powinny one być cięższe. Trening aerobowy wymaga z kolei mniejszych obciążeń.
  • Zwróć uwagę przede wszystkim na komfort chwytu. Hantle muszą dobrze leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się podczas treningów. Powinny one być pokryte antypoślizgową powłoką, która zapewnia pewny chwyt. 
  • Rozważ hantle regulowane. Pozwalają one na stopniowe zwiększanie obciążenia, dzięki czemu łatwo dostosujesz ich ciężar w miarę zwiększania Twojej siły i poprawy kondycji. 
  • Zastanów się, który rodzaj hantli będzie najlepszy dla Ciebie. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, więc warto wybrać taki, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Na początek najlepiej wybrać hantle winylowe lub neoprenowe. Są po prostu wygodne i mają dobrą przyczepność. 
  • Jeśli to możliwe, wypróbuj różne hantle, aby sprawdzić, które są dla Ciebie optymalne i umożliwiają utrzymanie prawidłowej techniki ćwiczeń. 

Rodzaje hantli 

  • Hantle żeliwne, czyli jedne z najpopularniejszych hantli, które charakteryzują się solidną konstrukcją i wytrzymałością. Zwykle mają klasyczny wygląd z dwoma kulistymi głowicami połączonymi rączką ze stali. 
  • Hantle winylowe, czyli najczęściej hantle żeliwne, które mają powłokę z winylu. Jest ona miękka w dotyku i kolorowa. To więc estetyczny rodzaj hantli żeliwnych, który chroni podłogę przed zarysowaniami. Idealne hantle na początek, jak i dla zaawansowanych. 
  • Hantle bitumiczne. Są pokryte warstwą bitumiczną, która zapewnia dodatkową ochronę i zmniejsza hałas podczas odkładania hantli. 
  • Hantle neoprenowe. Pokryte są neoprenem, co zapewnia dobrą przyczepność i komfort użytkowania, a także zapobiega korozji. 
  • Hantle gumowe. Jak łatwo się domyślić, ich powłoka jest wykonana z gumy. 
  • Hantle sześciokątne, które mają głowice w kształcie sześciokąta. Pozwalają na wykonanie szerokiej gamy ćwiczeń, w tym tych, które wymagają umieszczenia hantli na podłodze, jak np. pompki. 
  • Hantle kuliste. Ich kształt jest dla Ciebie raczej oczywisty, nie będziemy więc go opisywać. To wygodne hantle, polecane w szczególności osobom początkującym. 

Jak dobrać ciężar hantli dla osoby początkującej?

Warto zacząć sprawdzać hantle od tych najlżejszych. Osobom początkującym zaleca się ciężar 3-5 kg. Choć nie jest to kryterium wiążące, takie obciążenie pozwoli ci przyzwyczaić mięśnie do pracy. Lepiej zacząć od niższych wartości i stopniowo je podnosić niż od razu sięgnąć po duże ciężary i nabawić się urazu, a tym samym pozbawić możliwości ćwiczeń na jakiś czas. Tego, czy dane hantle są odpowiednie, nie określisz od razu po wzięciu ich do rąk. Najlepiej sprawdzić je, wykonując określoną serię (np. 10-15 powtórzeń) dowolnego ćwiczenia. Warto zdecydować się na coś prostego, jak zginanie czy unoszenie ramion, i przy okazji dobrać odpowiedni ciężar. Zacznij od lżejszych hantli i stopniowo zwiększaj obciążenie. Zmniejsz je, jeżeli okaże się zbyt duże. Nawet jeśli po pierwszej przymiarce będzie ci się wydawało, że dane obciążenie jest dla ciebie idealne, warto rozważyć jeszcze alternatywy. Najlepszy ciężar będą miały te, z którymi jesteś w stanie wykonać co najmniej 10 powtórzeń w stałym tempie, bez podrywania ich do góry. Jeżeli nie czujesz obciążenia, powinieneś je zwiększyć, aby ćwiczenia dały oczekiwane efekty. Uwaga – pamiętaj o jednostajnym tempie, które musi zostać utrzymane przez cały trening. Jeżeli w trakcie nie dajesz rady i zwalniasz, to znaczy, że ciężary są zbyt duże. Rodzaj i ciężar hantli powinien być dostosowany do partii mięśniowej, którą zamierzamy trenować z ich pomocą. Ciężar zwiększaj równolegle do wielkości ćwiczonej grupy. Lekkich hantli używa się do małych partii, takich jak biceps, triceps czy mięśnie naramienne. Te duże sprawdzą się w przypadku grup dużych, np. pleców i klatki piersiowej. 

 

Autor:Radosław GROT