DARMOWA DOSTAWA PRZY ZAMÓWIENIU OD 400 ZŁ 

Kółka do rolek - jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

2024-11-22 11:31:00

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kółek do rolek?

Standardowy model do jazdy rekreacyjnej posiada szerokość 24 mm, co sprawia, że będzie on pasować do większości modeli różnych marek, to z kolei znacznie ułatwi wymianę kółek w rolkach. Parametry, którymi należy kierować się przy wyborze to przede wszystkim średnica i twardość. Pierwszy z nich ma wpływ na właściwości jezdne, takie jak przyspieszenie, prędkość, stabilność czy manewrowość. Zasada jest prosta, im większa będzie średnica kółek, tym szybsza jazda. Z kolei im mniejsza średnica, tym bardziej zwinne będą nasze rolki. 


Oznaczenia na kółkach
 

Na kółkach od rolek najczęściej znajdują się oznaczenia typu: „78/82A”. Ich prawidłowe odczytanie pozwala na dobór kółek do naszej stylu jazdy. Pierwsza liczba (78) określa ich średnicę, która podawana jest w milimetrach, natomiast druga (82) wskazuje na twardość kółek. Jeżeli chodzi o symbol (w tym przypadku „A”), odnosi się on do tak zwanej skali Shore’a, która również oznacza twardość tworzywa. Wszystkie wymienione wskaźniki powinny zostać w odpowiedni sposób zinterpretowane, a następnie dostosowane do naszego stylu jazdy. Na nieco inne kółka zdecydują się bowiem osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z rolkami niż profesjonaliści. 

Rozmiary kółek 

  • kółka małe - ich rozmiar będzie mieścił się w przedziale od około 45 do 70 milimetrów. Są to więc produkty przeznaczone przede wszystkim dla początkujących, dla których zwrotność i stabilność jazdy to kwestie nadrzędne. Kółka niewielkie przekładają się również na lepsze pochłanianie wszelkiego rodzaju drgań generowanych podczas jazdy. Nie rozwijają ponadto zbyt dużych prędkości, co również ma znaczenie – zwłaszcza dla osób, które rolki mają pierwszy raz na nogach. 
  • kółka średnie - przedział rozmiaru wynosi od 71 do około 84 milimetrów. Tego typu kółka umożliwiają rozwijanie nieco większych prędkości, dzięki czemu doskonale sprawdzą się podczas codziennej jazdy rekreacyjnej. 
  • kółka duże - w tym przypadku rozmiar wynosi od 85 do ponad 100 milimetrów. Tak duże kółka gwarantują rozwijanie naprawdę sporych prędkości, nawet przekraczających granicę 30 km/h. Oczywiście przekłada się to również na nieco mniejszą stabilność jazdy, dlatego korzystać z nich powinny wyłącznie osoby jeżdżące już od dłuższego czasu. 

 

Twardość kółek 

Miękkie kółka (74A-82A) 

Sprawdzą się do powolnej jazdy rekreacyjnej po gładkim terenie. Jeśli zastanawiasz się, jakie kółka do rolek na asfalt będą najlepsze, wybierz któreś z tego właśnie zakresu. 

Twarde kółka (83A-100A i więcej) 

Pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości; są również bardzo wytrzymałe. Nadają się do wyczynowej jazdy na rolkach. 




Profil kółek
 

  • Płaski profil kółek przekłada się na doskonałą przyczepność kółek do podłoża. Sprawia to, że tego typu produkty montowane są w rolkach przeznaczonych do jazdy wyczynowej i technicznej – pozwalają bowiem na wykonanie wielu ewolucji. 
  • Profil ścięty powinien zainteresować głównie miłośników rolek do jazdy szybkiej. Ze względu na mniejszy opór, pozwala ona na dynamiczne rozpędzenie rolek w stosunkowo krótkim czasie.  
  • Konstrukcja profilu okrągłego przekłada się na poprawę parametru zwrotności – z takich kółek powinni korzystać więc rolkarze wykonujący wiele dynamicznych ruchów oraz skrętów na niewielkim obszarze. 

 

Tworzywo, z jakiego wykonane są kółka 

  • Kółka poliuretanowe wykonane zostały, jak sama nazwa mówi z poliuretanu, który jest naturalnym tworzywem. Materiał ten cechuje wytrzymałość oraz dobra przyczepność. Swoją konsystencją przypomina on kauczuk, stąd utarła się nazwa kółka kauczukowe. 
  • Kółka plastikowe montuje się zazwyczaj w rolkach słabej jakości, a także w modelach dla dzieci. Nie należą one do najtrwalszych, ponieważ są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju nierówności. Nie zapewnią rolkarzowi również dobrej przyczepności do podłoża. 
  • Kółka gumowe znane są z tego, że świetnie tłumią wszelkiego rodzaju drgania. Jazda na nich jest przede wszystkim wygodna i cicha. Jednak za komfort, jaki oferują, trzeba będzie zapłacić w tym przypadku sporą cenę.

Autor:Radosław GROT