- Fitness
- Siłownia
- Akcesoria Fitness
- Sport
- Łyżworolki
- Deskorolki
- Hulajnogi
- Turystyka
- Dom i ogród
- GROTSPORT
- Kategorie
- Blog
TRENING I ĆWICZENIA FUNKCJONARIUSZY JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH
2023-10-24 15:02:00Trening i ćwiczenia funkcjonariuszy jednostek budżetowych – ważne aspekty
Praca w jednostkach budżetowych takich jak policja czy straż pożarna wiąże się z dużym obowiązkiem odpowiedzialności. Osoby wykonujące takie zawody zobligowane są nie tylko do odpowiedniego przygotowania i przejścia testów sprawnościowych, ale dalszego utrzymania formy w czasie aktywności zawodowej. Zadania do jakich są zobowiązani wymagają dbałości o sprawność motoryczną i kondycję fizyczną.
Aby ułatwić działanie strażaków opracowuje się specjalne programy treningowe w oparciu o wskazówki z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Ćwiczenia powinny być tak dobrane, by skupiać się na:
- rozwoju wytrzymałości tlenowej i mięśniowej,
- zwiększeniu siły względnej oraz bezwzględnej,
- poprawie gibkości i zakresów ruchu.
Aby rozwijać pierwszy, powyższy cel, czyli poprawę wytrzymałości, należy stosować ćwiczenia wytrzymałościowe. Mają one zwiększyć wydolność tlenową, czyli możliwość poboru tlenu przez organizm. W tym przypadku szczególną rolę odgrywa współczynnik VO2MAX, który mówi o tym, ile maksymalnie tlenu człowiek może pobrać podczas intensywnego wysiłku. Stwierdza się zależność i korelację między wysokością tego wskaźnika a zdolnością organizmu do adaptacji podczas treningu wytrzymałościowego. W praktyce oznacza to, że im ten wskaźnik wyższy, tym dana osoba może pracować dłużej w trudnych warunkach przy mniejszym nakładzie zmęczenia.
Jakie ćwiczenia wykonywać, by rozwijać wydolność organizmu? To między innymi:
- bieganie – na świeżym powietrzu lub przy pomocy bieżni. Stąd kluczowe jest, aby taki typ sprzętu znalazł się na wyposażeniu siłowni dostępnej na przykład dla strażaków.
- marsze
- pływanie
- jazda na rowerze – można w tym celu wykorzystać rowerki treningowe, które pozwolą na monitorowanie odpowiednich parametrów, na przykład tętna utrzymywanego podczas wysiłku.
Do rozwoju cech wytrzymałościowych sprawdzą się również:
-wioślarze,
-steppery.
W przypadku treningów wykonywanych przez funkcjonariuszy dużą rolą odgrywają również ćwiczenia gimnastyczne. Są one oparte o ciężar własnego ciała lub mogą wykorzystywać elementy dodatkowe. Umożliwiają zwiększenie siły oraz kontroli nad własnymi możliwościami. Wpływają na układ nerwowy, a także pozwalają na rozwój równowagi, balansu ciała oraz koordynacji ruchowej.
O jakich ćwiczeniach mowa? Na przykład:
- pompki - idealnie sprawdzą się podczas nich podpórki, poręcze czy kółka gimnastyczne pozwalające na rozwój umiejętności.
- chodzenie na rękach,
- przysiady – mogą być wzbogacone o gumy oporowe, co zwiększa zakres pracy mięśni.
- wykroki,
- podciąganie na drążku,
- podciąganie na kółkach gimnastycznych,
Istotna jest również kwestia gibkości i elastyczności ciała. Z tego też względu kluczowe jest wprowadzenie ćwiczeń rozciągających. Zaniechanie rozciągania mięśni może skutkować skróceniem zakresu ich ruchów i pogorszeniem ogólnego stanu zdrowotnego i fizycznego.
Ważne jest także wykonywanie ćwiczeń dodatkowych, które pozwalają dbać o formę i ciało. Jest to taki trening, który umożliwia rozwój mięśni i określa się go jako pracę dodatkową. Opiera się na wykorzystaniu takich sprzętów jak:
- sztangi
- sztangielki
- drążki
- taśmy funkcjonalne
- hantle
- skakanki (element treningu cardio)
Odpowiednio dobrane i wykonywane ćwiczenia przekładają się na możliwości oraz poprawę stanu fizycznego funkcjonariuszy. Wykonywany zawód wiąże się z wielką odpowiedzialnością, dlatego należy dbać o szybkość, siłę, sprawność i odporność na zmęczenie. Ćwiczenia wytrzymałościowe muszą przekładać się na efekty tak, aby osoba była jak najlepiej przygotowana do wykonywanych i powierzanych zadań.